Чому виникає макулярний набряк?

Деякі захворювання очей можуть супроводжуватись таким симптомом, як макулярний набряк. При цьому дефекті порушується відтік рідини із центральної області сітківки, що може призвести до непоправних наслідків для зорової системи. 

Центр сітківки, який ще також називають жовтою плямою, містить велику концентрацію фоторецепторів-колбочок. Коли світловий пучок фокусується в зоні макули, саме ці світлочутливі клітини дозволяють бачити дрібні деталі, сприймати навколишні об’єкти в кольорі. Крім того, у макулі знаходяться найважливіші пігменти, саме вони надають їй жовтого кольору, які є захисними факторами для сітчастої оболонки. Макулярний набряк може порушувати нормальні функції жовтої плями, що закономірно позначається на зоровій системі

Які можливі причини макулярного набряку?

При набряку макули у центрі сітчастої оболонки накопичується рідина. Причини її скупчення можуть бути різними. Серед основних непрохідність судин, зокрема головної вени сітківки, діабетична ретинопатія, запалення певних ділянок ока. Також хірургічне лікування катаракти та пошкодження очей унаслідок травми.

Майже завжди при тромбозі та закупорці вен та капілярних судин сітківки виникає набряк макули. В результаті порушеного кровотоку починають формуватися нові судини з тонкими патологічно стінками, через які рідка кров протікає в область сітківки. Схожий механізм розвитку набряку і у пацієнтів з діабетичною ретинопатією: внаслідок цукрового діабету кровоносні судини пошкоджуються та починають «протікати». 

Запальні захворювання та травми ока нерідко супроводжуються появою тяжів між сітчастою оболонкою та склоподібним тілом. Вони створюють патологічний натяг, сприяють набряку та можуть призводити до розривів сітківки.

Що стає причиною макулярного набряку після хірургічних операцій на очах, фахівці й досі сперечаються. Очевидно, що набряк жовтої плями – це не самостійна патологія, а лише симптом чи ускладнення інших захворювань.

Які фактори підвищують ризик розвитку макулярного набряку?

Крім перерахованих причин розвитку макулярного набряку, існує кілька факторів, що підвищують ризик цієї патології. До них належать вік старше 45 років, підвищений рівень холестерину та жирів у крові та цукровий діабет. Також сюди можна віднести й надмірну вагу і особливо ожиріння, нестачу рухової активності, високий внутрішньоочний тиск. Факторами які провокують макулярний набряк може бути густа кров (підвищена в’язкість) та тромбофлебіт.

Чим небезпечний макулярний набряк?

При макулярному набряку страждає центральна зона сітківки. Різні форми патології можуть супроводжуватися зниженням зорової гостроти, викривленням видимих ​​ліній, розмитістю зображення, підвищеною світлочутливістю. Без лікування ці симптоми можуть посилитись аж до повної втрати зору.

Якщо набряк розвивається на тлі цукрового діабету, то найбільшу небезпеку для зору є його дифузна форма (коли сітківка потовщена в центрі на два і більше діаметрів оптичного диска). Тривале збереження дифузного набряку часто супроводжується ускладненнями – розривом макули, епіретинальною мембраною, дистрофічними змінами пігментного епітелію.

Отже, макулярний набряк є досить небезпечним симптомом, тому слід вчасно його виявити та розпочати лікування. Для цього звертайтеся в Медичний центр AstraMed при можливості появи цього стану у Вас. Наші кваліфіковані лікарі-офтальмологи підберуть ефективне лікування макулярного набряку індивідуально для кожного пацієнта.

Чому виникає макулярний набряк?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори