Чому виникає катаракта та чи можна її уникнути?

Катаракта – одне з найпоширеніших захворювань органу зору. Приблизно чверть людей похилого віку страждає на порушення прозорості кришталика. Причинами патології можуть стати різні фактори, проте важливо вчасно розпізнати розвиток катаракти при перших симптомах хвороби. Своєчасне звернення до офтальмолога для діагностики та індивідуального підбору ефективного методу лікування – важливий пункт у профілактиці ускладнень.

Чому виникає катаракта, що варто знати.

Безпосередня причина виникнення катаракти – біохімічні перетворення білкових структур, що входять до її складу.

Помутніння кришталика може бути вродженим. Причини появи катаракти вродженого походження – різні чинники, які вплинули на процеси розвитку ще до народження:

 • Внутрішньоутробна інфекція. Такі серйозні патології, як венеричні захворювання, інфекції, наприклад краснуха, вплив вірусів та інших патологічних мікроорганізмів може порушити природні процеси формування зорової системи у плода.
 • Токсичні фактори. Хімічні отруєння, іонізуюче випромінювання та інші порушення змінюють стан органу зору майбутньої дитини.
 • Захворювання матері. Метаболічні розлади, цукровий діабет, генетичні та хромосомні захворювання, можуть проявитися у плода різними порушеннями розвитку, у тому числі у вигляді катаракти.

Однак найчастіше захворювання зустрічається у віці старше 40 років. Природна далекозорість у зв’язку з віковими змінами органу зору – призводить до підвищення ризику зміни прозорості кришталика та появи початкових ознак катаракти. Розвиток катаракти може відбуватися під впливом таких станів:

 • короткозорість або далекозорість високого ступеня, глаукома.
 • інфекційні процеси органу зору.
 • постійна дія ультрафіолетового випромінювання.
 • вплив несприятливих факторів професійної діяльності.
 • гіпертонічна хвороба, цукровий діабет та інші метаболічні розлади.
 • прийом агресивних лікарських засобів.

Катаракта – це дистрофічне захворювання, яке призводить до втрати здатності кришталикової лінзи пропускати промені світла на сітківку ока, що стає причиною втрати зору.

Чи можна уникнути розвитку катаракти?

Незважаючи на те, що причини появи катаракти точно невідомі, є способи знизити ризики розвитку патології. Існує ряд рекомендацій, які дають змогу уповільнити розвиток катаракти, якщо вона була діагностована на ранніх стадіях.

Важливо ретельно стежити за власним станом здоров’я, виконувати всі рекомендації лікарів, приймати препарати для контролю гіпертонічної хвороби, цукрового діабету та інших системних захворювань.

Основні поради для профілактики виникнення чи прогресування катаракти:

 • Захищати очі. Важливо берегти орган зору – носити спеціальний захист людям, професійна діяльність якого пов’язана з ризиком потрапляння сторонніх тіл, носити сонцезахисні окуляри, уникати травматичних пошкоджень. При роботі за комп’ютером необхідно дотримуватися рекомендованої відстані, робити перерви або застосовувати спеціальні окуляри для перегляду інформації на екранах.
 • Вести здоровий спосіб життя. Крім відмови від шкідливих звичок, необхідно також підібрати збалансоване харчування та забезпечити достатнє надходження вітамінів та мікроелементів для роботи зорової системи. Також доведено, що регулярні заняття спортом знижують ризик помутніння кришталика.
 • Проходити медичні огляди. Регулярні профілактичні огляди дозволяють виявити порушення роботи органу зору на початкових етапах. Після 40 років важливо проводити вимірювання внутрішньоочного тиску. Глаукома є також додатковим фактором ризику розвитку катаракти.
Чому виникає катаракта та чи можна її уникнути?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори