Чи можливий розвиток катаракти у дітей?

Катаракта – це захворювання, що призводить до вираженого зниження зору, а за відсутності лікування може спричинити сліпоту. У дітей найчастіше катаракта є вродженим станом, але іноді трапляються і набуті форми. На сьогоднішній день вроджена катаракта є однією з найпоширеніших причин зниження зору аж до його відсутності у дітей.

Як катаракта впливає на зір дитини?

Світло, що проникає в око, фокусується на сітківці (внутрішній оболонці ока) і перетворюється на нервові імпульси, що надходять у головний мозок. Катаракта може перешкоджати цьому процесу. 

Через наявність помутніння в кришталику дитина не отримує чіткого зображення на сітківці, що обмежує повноцінний розвиток зорового органу і внаслідок може призвести до амбліопії (зниження зору одного чи двох очей, внаслідок неправильного розвитку зорового органу в дитинстві чи дитинстві), іншими словами « лінивому оку». 

Виходячи з цього, для запобігання втрати зору важливе значення має раннє діагностування вродженої катаракти та своєчасне проведення лікування, у більшості випадків хірургічним методои. 

Чому виникає вроджена катаракта?

Уроджена катаракта виникає через неправильний розвиток кришталика у внутрішньоутробному періоді. 

Найчастіше це відбувається внаслідок інфекційних захворювань, що в більшості випадків відносяться до групи інфекцій (краснуха, вірус герпесу, токсоплазмоз, цитомегаловірус), та метаболічних порушень, таких як цукровий діабет та інші. 

Також дана патологія може мати спадковий характер, або виникати спонтанно, без супутніх захворювань.

Ознаки вродженої катаракти:

  1. При первинному огляді новонародженого фахівці можуть помітити помутніння, яке має вигляд плями сіро-білого кольору в проекції зіниці, і вже на цьому етапі порекомендувати консультацію лікаря-офтальмолога. Важливість та простота цього тесту робить його можливим методом скринінгу.
  2. Найчастіше вроджена катаракта у дитини поєднується і з такими офтальмологічними патологіями, як косоокість і ністагм (рефлекторний повторюваний рух очних яблук).
  3. За наявності вродженої катаракти, яка значно знижує зір, у 2-х місячної дитини буде відсутня фіксація погляду та його переміщення за предметами.
  4. У разі виникнення вродженої катаракти лише на одному оці, дитина завжди повертатиметься до предмета, наприклад, іграшки, здоровою.

Як проходить лікування вродженої катаракти?

Лікування катаракти проходить у три етапи:

Перший етап – це точна діагностика, другий – хірургічне видалення каламутного кришталика та імплантація штучного кришталика, третій – консервативне лікування, спрямоване на підвищення гостроти зору у дитини.

Хочеться наголосити на важливості правильного підбору інтраокулярної лінзи для дитини. Ми відразу імплантуємо штучний кришталик замість віддаленого каламутного, підбираємо спеціальні, «дитячі» лінзи, які дозволяють дитині після операції швидко підвищити гостроту зору.

Консервативне лікування після операції дуже важливо проходити для того, щоб підвищити гостроту зору та повністю реабілітуватися після операції. Ми можемо досягти дуже хороших результатів у післяопераційному періоді навіть за дуже низького зору.

Чи можливий розвиток катаракти у дітей?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори