Халязіон: основні причини та лікування.

В офтальмології халязіон – це доброякісне утворення повік органів зору. Він є закритою в товщі рухомої повіки капсулою, наповнену сальним секретом, іноді гноєм і відмерлими частинками епітелію. 

За певних умов відбувається закупорка проток, починає розвиватися халязіон. Спочатку в залозі всередині століття накопичується секрет, що виробляється нею, потім він розтягує її стінки, що провокує мляве запалення. На початковому етапі процес виглядає як ячмінь, але розташовується за межами повік, але на деякій відстані від них. На відміну від ячменю халязіон ока не супроводжується болем і виглядає як звичайне ущільнення тілесного кольору із зовнішнього боку і сіре з боку слизової оболонки, що стикається з оком.

Чому виникає халязіон повік очей?

Основною причиною появи халязіону є закупорка протоки мейбомієвої залози з наступним запальним процесом. Найчастіше джерелом проблем служить первинне запалення краю століття чи безпосередньо залози. Також халязіон має вторинні причини, тобто не пов’язані із захворюваннями очей. Серед них лікарі називають соматичні патології:

  1. Травної системи, при яких порушується ліпідний обмін, а жировий секрет, що синтезується, стає надмірно густим, в’язким, схильним до накопичення в протоках.
  2. Хронічні інфекційні захворювання шкіри – себорея та демодекоз, при яких паразити та запальні процеси призводять до рубцювання проток, їх поступового звуження та порушують відтік секрету.
  3. Ендокринні захворювання, зокрема цукровий діабет, при якому порушується імунний захист, посилюється активність мікроорганізмів на поверхні ока та слизових оболонках повік.
  4. Дефіцит деяких вітамінів.
  5. Вроджені особливості, пов’язані з підвищенням активності сальних залоз – за статистикою, від халязіону очі частіше страждають володарі жирної шкіри.

Халязіон у дітей виникає набагато рідше, ніж у дорослих. У дитячому віці це відбувається в основному влітку, коли діти активно відпочивають на вулиці та біля водойм, не особливо піклуючись про гігієну.

Основне про лікування халязіону повік.

Якщо пацієнт звертається до лікаря на ранній стадії, ще до капсулювання ураженої залози, лікування займає всього кілька днів, і ніяких наслідків не виникає. Однак таке буває дуже рідко, тому що ранні симптоми халязіону дуже слабкі і не завдають ніякої незручності, тому звертаються до лікаря з ними рідко.

Якщо новоутворення не інфіковане і не запалене, призначається фізіолікування – сухе тепло та масаж віку. Це дозволяє зробити в’язкий секрет у ураженій залозі м’якшим і викликати його відтік. Сухе тепло можна використовувати і в домашніх умовах – прикладати підігрітий мішечок з піском, сіллю або складену в кілька шарів тканину.
Капсула може самостійно розкритися, і тоді на її місці утворюється ранка, яку потрібно обробляти мазями з антибіотиками – тетрациклінової, кортикостероїди. Застосовуються і краплі з антибіотиками. Це допомагає швидкому загоєнню ранки та запобігає її інфікуванню.
Якщо лікування препаратами не допомагає, і освіта продовжує збільшуватись, можливе видалення халязіону оперативним шляхом. У дорослих операція виконується під анестезією, а в дітей віком використовують наркоз. Можливі різні оперативні методи – лущення капсули через розріз або лазерне видалення.

Халязіон: основні причини та лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори