Про що свідчить збільшення лімфатичних вузлів?

Лімфатичні вузли є периферичними органами лімфатичної системи, основне завдання яких полягає в тому, щоб забезпечити природний фільтр лімфи та імунний захист організму. У лімфовузлах відбувається фільтрація лімфатичної рідини від мікроорганізмів, атипових клітин та інших чужорідних частинок. При цьому розвивається імунологічна реакція, в ході якої відбувається формування та дозрівання імунних клітин, здатних знищити чужорідні агенти (бактерії, гриби, віруси, паразити, злоякісні клітини, сторонні включення).

Чому збільшуються лімфатичні вузли?

Збільшені лімфовузли сигналізують про розвиток запальної патології в організмі або можуть бути наслідком надмірного зростання лімфоїдних тканин. Запалення лімфатичних вузлів може бути гнійним та негнійним, за тривалістю перебігу – гострим та хронічним. Воно може бути локальним (коли збільшується лише певна група вузлів) і генералізованим (запалення торкається відразу кількох незв’язаних один з одним груп).

Найчастіше збільшені лімфовузли є маркером імунних чи інфекційних захворювань, серед яких:

  1. Гострі респіраторні вірусні інфекції (фарингіти, ангіни) – найчастіша причина збільшення лімфовузлів. У такому випадку вони помірно болючі, щільні на дотик, їхня рухливість зберігається.
  2. Лімфаденіт – розвивається за наявності гнійного процесу в організмі, лімфовузли значно збільшені, нерухомі та різко болючі при пальпації, шкіра над ними значно червоніє.
  3. Туберкульоз – найчастіше зміни стають помітними у лімфатичних вузлах грудної порожнини, рідше на шиї. При такому захворюванні спочатку лімфовузли помірно болючі, але з розвитком основного захворювання спаюються між собою і з оточуючими тканинами, погрожуючи утворити серйозне порушення.
  4. Краснуха – можуть збільшуватися шийні, привушні, потиличні лімфатичні вузли. Симптомами є помірна болючість, вузли не спаюються з оточуючими тканинами.
  5. Сифіліс – збільшення вузлів у паху, що завжди викликає болючі відчуття, надалі змінюється розвитком твердого шанкеру на статевих органах.
  6. ВІЛ-інфекція – збільшуються лімфовузли всіх груп, при цьому довгий час інших симптомів патології в організмі можуть взагалі не виявлятися.
  7. Аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, саркоїдоз, аутоімунний тиреоїдит) – можуть збільшуватися лімфовузли всіх регіонарних груп.
  8. Онкологічні патології – лімфовузли збільшуються або при метастазуванні при злоякісних новоутвореннях, або при хворобах, що атакують саму лімфатичну систему.

До зміни розміру лімфовузлів може також призвести прийом деяких лікарських засобів. Також причиною може бути присутність силіконових протезів у тілі, які лімфатична система сприймає як чужорідне тіло і дає сигнал про розвиток запального процесу. Мова може йти як про грудні імплантати, так і про протези руки, ноги та інших частин тіла.

Щоб точно визначити причину збільшення лімфатичних вузлів, варто звернутися перш за все до лікаря-терапевта. Лікар, провівши огляд, допоможе визначити причину появи такого порушення та підбере лікування, або ж направить до вузькоспеціалізованих фахівців, при необхідності.

Про що свідчить збільшення лімфатичних вузлів?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори