Макулярний набряк: причини та лікування.

Макулярний набряк – це набряк центральної зони сітківки – жовтої плями чи макули, що відповідає за центральний зір. Макулярний набряк – це не захворювання, а лише симптом, який спостерігається при травмах очей чи після операцій на органах зору, а також при таких захворюваннях, як діабетична ретинопатія, увеїт та тромбоз вен сітківки.

Чому виникає макулярний набряк та як проявляється?

Основною причиною розвитку макулярного набряку є скупчення рідини в шарах макули, що призводить до зниження гостроти зору. Таке накопичення рідини має безліч причин:

 1. Діабетична ретинопатія. В цьому випадку набряк виникає через порушення проникності капілярних каналів, яке виникає при підвищеному рівні глюкози. Рідина протікає через неправильну судинну стінку та накопичується у шарах сітківки ока.
 2. Тромбоз центральних вен сітківки. При цьому порушенні також зростає проникність стінок судин, тому рідина виходить за їх межі та провокує появу набряку сітківки.
 3. Операції на органах зору. Набряк може появитися після видалення катаракти, лазерної коагуляції, кератопластики чи склеропластики. У такому випадку зазвичай набряк проходить дуже швидко та без ускладнень.
 4. Травми очей. При травмах очного яблука може порушитися мікроциркуляція у сітківці, що й спричинить розвиток набряку.  

Також до розвитку макулярного набряку можуть призвести судинні чи запальні захворювання, пігментний ретиніт, вікова макулярна дегенерація сітківки, вплив радіації, ожиріння та вікові зміни у тканинах органів зору.

Макулярний набряк дуже сильно позначається на якості зору, адже саме макула є областю найбільшої гостроти зору. Характерними симптомами макулярного набряку ножна назвати:

 1. Розмитість зображення, найбільше помітне у центральній зоровій області.
 2. Важко сфокусувати погляд, як на далеку відстань, так і поблизу.
 3. Частково порушується сприйняття кольорів.
 4. Зображення спотворюються та зростає чутливість до яскравого світла.
 5. Виникає дискомфорт при читанні.

Якщо набряк незначний і розвинувся на периферії сітківки, то симптоми будуть практично непомітними. Тому такий набряк можна виявити лише на обстежені у лікаря-офтальмолога.

Також набряк можна помітити не одразу тоді, коли він розвивається лише на одному оці. Оскільки інше око частково компенсує зір, а симптоми не так виражені.

Як лікувати макулярний набряк, що варто знати.

Набряк сітківки має прогресуючий характер, тому він поступово поширюється й на інші зони та може призвести до відшарування сітківки, а як наслідок повної та безповоротної втрати зору. Для збереження зору, після діагностування набряку макули потрібно одразу розпочинати лікування.

У лікування макулярного набряку використовують три підходи:

 1. Консервативне лікування. Цей метод використовується на ранніх стадіях та полягає у застосуванні протизапальних краплів чи таблеток, а також препаратів, які сприяють покращенню кровопостачання та обмінних процесів в органах зору.
 2. Лазерна коагуляція. Застосовується якщо осередок набряку невеликий та розташований не в центральній частині, а медикаментозне лікування не дає жодного результату. Проводиться коагуляція всіх неповноцінних судин, через які відбувається витікання рідини, що дозволяє уникнути прогресування.
 3. Хірургічне лікування. Якщо макулярний набряк призводить до виражених змін склоподібного тіла, то проводиться операційне втручання, що передбачає його видалення та заміну на штучну лінзу.

Для вчасного діагностування та правильно підібраного лікування Ви можете звернутися в Медичний центр AstraMed. Наші висококваліфіковані лікарі легко діагностують будь-які порушення зору з допомогою сучасного обладнання та підбирають ефективне лікування індивідуально для кожного пацієнта.

Пам’ятайте, що вчасне діагностування та лікування наявних порушень – це запорука збереження Вашого зору!

Макулярний набряк: причини та лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори