Астигматизм – це різновид аномалії рефракції ока, яка характеризується різною силою заломлення променів за двома головними меридіанами. У пацієнта зір стає нечітким внаслідок викривлення рогівки, рідше – кришталика. Рогівка має не ідеальну сферичну форму, вона спотворена. Тому людина бачить неправильне зображення предметів.
Астигматизм – це одна із найпоширеніших причин погіршення зору. На ранніх стадіях захворювання виявити дуже важко, оскільки часто погіршення зору пояснюють втомою та тривалою роботою за комп’ютером. Тобі до лікарів звертаються уже на пізній стадії розвитку захворювання.
Основні причини та симптоми розвитку астигматизму.
Усі причини розвитку астигматизму поділяють на дві групи:
- Вроджені. Астигматизм є спадковим. Рогова оболонка або кришталик немовляти ушкоджується в утробі матері, коли жінка ще навіть не підозрює про вагітність. Також великий ризик появи астигматизму, якщо хоча б один з батьків має порушення зору. Тому астигматизм в ранньому віці досить поширене явище.
- Набуті. Захворювання з’являється під впливом зовнішніх факторів. Найчастіше розвиток астигматизму спричиняють різні пошкодження очей. Проте є й багато інших причин розвитку астигматизму, до яких належать:
- Травмування і ушкодження рогівки з формуванням рубців.
- Запальні захворювання.
- Ускладнення під час хірургічних операцій.
- Незапальна дистрофія рогівки.
Симптоми астигматизму залежать від ступеня захворювання:
- Слабкий астигматизм. Дуже часто симптоми є непомітними, тому людина, з слабким ступенем астигматизму, дізнається про наявність захворювання лише під час огляду у лікаря-офтальмолога.
- Астигматизм середнього ступеня. Погіршення зору стає відчутним – чим більшою кількістю діоптрій характеризується захворювання, тим більше розмитим буде зображення. Появляється ще один симптом – картина спотворюється, прямі лінії починають викривлятися, а контури предметів розмиті.
- Астигматизм високого ступеня. Крім погіршення зору, посилюються симптоми, які пов’язані з постійним напруженням зору. Запаморочення, різь в очах та головний біль можуть викликати сильний дискомфорт в людини з високим ступенем астигматизму.
Астигматизм призводить до підвищеної втомлюваності очей. Не завжди його вдається повною мірою компенсувати за допомогою окулярів чи контактних лінз. Тому до симптомів астигматизму можна також віднести:
- Сухість очей.
- Постійне відчуття втоми очей.
- Двоїння, почервоніння та відчуття піску в очах.
- Важко фокусувати погляд на предметах.
- Відчуття загальної втоми.
Діагностика астигматизму та методи лікування.
Для виявлення астигматизму, виявлення його ступеня та вибору найефективнішого способу лікування астигматизму використовують кілька методів діагностики:
- Скіаскопія (тіньова проба).Допомагає визначити тип порушення рефракції та ступінь астигматизму.
- Рефрактометрія. Це об’єктивний метод дослідження рефракції за допомогою спеціального приладу.
- Кератотопографія. Дозволяє оцінити кривизну поверхні рогівки. На її поверхню проектуються світлові кільця. Дані зчитуються цифровою камерою, а комп’ютер формує на основі отриманої інформації топографічну карту рогівки.
Існує декілька дієвих методів лікування та корекції астигматизму. Метод лікування залежить від наявного ступеня захворювання.
Найпоширенішим методом лікування астигматизму є носіння спеціальних торичних окулярів. Від звичайних вони відрізняються формою лінз – вона циліндрична. Слід враховувати, що така модель окулярів може викликати незначний дискомфорт у людей з високим ступенем астигматизму.
Альтернативою окулярам є контактні лінзи. При астигматизмі застосовують спеціальні торичні контактні лінзи. Для їх підбору важливими є три параметри: сила діоптрії, сила циліндра та вісь циліндра.
Окуляри та лінзи не лікують астигматизм, а лише коригують його при їх використанні. Тому для повного усунення астигматизму є операційні методи лікування:
- Лазерна корекція. Лазер змінює форму рогівки. Тривалість лазерної корекції на одному оці в середньому становить 5-7 хвилин, такі маніпуляції є безболісними.
- Заміна кришталика. Перевагою цього методу є одночасне лікування й інших захворювань (катаракти та далекозорості).
В Медичному центрі AstraMed наявне сучасне обладнання для діагностики астигматизму та інших офтальмологічних захворювань. А наші висококваліфіковані лікарі-офтальмологи, провівши діагностику вашого зору, підберуть оптимальний та надійний метод лікування, який підходить саме Вам.